ILGAZ'dan SOFRALARINIZA GÜVENLE...

Peynir dünyasında yeni bir sayfa açıyoruz. Keyifli bir lezzet yolculuğu bu! Yönümüz DOĞA’ ya doğru... Efsane olmuş peynirlerin peşinden giden bir yolculuk... Biz bu yolculuğu Kastamonu’da kurmuş olduğumuz peynir fabrikasında başladık ve tüm ürünlerimizi dünyaya sunduk.

Bütün zenginliğimiz olan yöresel peynirler...

Dünya’nın armağanı doğal sütlerden yapılan yöresel peynirler her çeşidi ile bizim kültürümüz... Ülkemizin her köşesinde yapılan peynir çeşitler yiyecek dünyamıza farklı lezzetler katıyor. Farklı damak tadları, farklı aromalardaki yöresel peynirler yüzyıllardır süregelen bizim tarihsel mirasımızdır. Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan bütün peynirler, mutfak değerlerimizdir. Peynir denince akla ne geliyorsa onları sunacağız tüketicimize.

Unutulmaya yüz tutmuş her çeşidine sahip çıkacağız. Peynirin yaşamımızdak yeri daha fazla olacak. Sabah, öğlen, akşam ve her zaman tüketilecek lezzetler oluşturacağız.

PEYNİR TARİHİ

İnsanın yaşam ritmi doğanın yaşam ritmiyle aynı. Çünkü insanın doğasında olan her madde toprakta suda var. Günümüz dünyasında, hava kirliliği, endüstriyel atıklar, ses kirliliği ve hazır gıdaya dayalı beslenme alışkanlıkları insanların sağlıksız bir ömür sürmesine sebep olabiliyor. Yaşanılan kronik rahatsızlıklar vb. bir ömür hayatı kötü etkilerken yediğimizin aslında bizi oluşturduğunun, kanımıza karıştığının farkında değiliz.
Bizi bu karamsar tablodan ancak bilinçli ve doğal bir şekilde beslenmenin kurtaracağı bir gerçek. Bu doğal beslenmeye kapı aralayan temel besin maddelerinden bir tanesi de peynirdir.

Peynir kökeni oldukça eskiye dayanan bir yiyecektir. Peynir üretimine dair elde mevcut en eski arkeolojik bulgular MÖ 5000 yıllarına aittir ve günümüz Polonya'sında ortaya çıkarılmıştır.

İlk üretimi için önerilen tarih MÖ 8. bin yıl (koyunun evcilleşitirildiği tarih) ile 9. bin yıla kadar değişir. İlk peynirin Orta Doğu insanları ve Orta Asya göccedil;ebe Türkleri tarafından yapıldığı düşünülmektedir. O zamanlar yiyecekleri saklayıcı özelliği nedeniyle hayvanın derisi ya da iç organları kullanılmaktaydı. Bu iç organlardan olan midede (işkembe) saklanan sütün buradaki enzimlerle (kültürle) mayalanması üzerine lor haline gelmesi peynirin ilk oluşumu hakkındaki teorilerden biridir.